Aktualności

Skuteczny sposób na teściową, czyli jak się kłócić

Skuteczny sposób na teściową, czyli jak się kłócić

15 marca, 2012 0 komentarzy

Najbardziej destrukcyjne bywają kłótnie o seks, bo nie chcemy się przyznać, co tak naprawdę jest problemem. – Tymczasem żadne kłótnia, nawet bardzo emocjonalna, nie musi oznaczać kryzysu w związku. Ale trzeba pamiętać o pewnych zasadach – radzi seksuolog, pedagog, doradca rodzinny Ewa Żeromska.

Autorka książki „Kłótliwy poradnik partnerski” kłótnię nazywa wręcz sztuką. Dlaczego?  – Bo kłócić się trzeba umieć. Kłócimy się po coś, chcemy coś zyskać, to nie jest tylko wypływ bezrozumnych i bezkształtnych emocji. Tak naprawdę chcemy załatwić jakąś sprawę. Dlatego tak musimy operować emocjami i słowami, żeby załatwić to o co nam chodzi – tłumaczy w rozmowie z portalem iWoman.pl.

Żeromska wskazuje też przy podstawowe błędy, które popełniamy kłócąc się. Najważniejszy to bark chęci do słuchania drugiej osoby. – I przez to druga strona ma pełne prawo czuć się lekceważona, nieważna. Bo co z tego, że mówmy jak bardzo kochamy, jeśli tak naprawdę i tak robimy co chcemy, a partner musi się podporządkować – mówi pedagog.

Po drugie nie umiemy kłócić się na temat. Tu rada jest prosta:  Mamy sprawę do załatwienia, mamy różne zdania, więc trzymajmy się tematu, a nie wyciągajmy przy okazji spraw, które się wydarzyły pięć lat temu, nie czepiajmy się swojej rodziny.

I wreszcie błąd trzeci: nieodpowiednio ostre słowa. – Czasami tak nas partner zdenerwuje, że chcemy mu po prostu dopiec do żywego. A ponieważ go dobrze znamy, dokładnie wiemy, gdzie są słabe punkty i w to walimy. I to bez rozróżnienia płci – podkreśla ekspertka.

Ewa Żeromska zwraca też uwagę na duży problem z nieporozumieniami dotyczącymi seksu. Nie bez przyczyny jeden z rozdziałów jej książki nosi tytuł Ryba psuje się od głowy a małżeństwo od seksu. – To kłótnie, które dotyczą najczęściej błagania o seks, domagania się, żeby ktoś się wyspowiadał z wcześniejszych partnerów, to też naciskanie, żeby powiedzieć a jak ci było itd. Jednym słowem jak coś zgrzyta w seksie, jest jakoś niedobrze, to tak naprawdę źle się dzieje też na innych polach – mówi autorka „Kłótliwego poradnika partnerskiego”.

Co zrobić, żeby taki kłótnie nie zepsuły naszego związku, jak kłócić się z teściową i co zrobić, kiedy z partnerem kłócimy się nawet na wakacjach – o tym przeczytaj w rozmowie z Ewą Żeromską na iWoman.pl.

Źródło: portal iWoman.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<