Aktualności

Tradycja w poprzek . „Polonezy” Maseckiego

Tradycja w poprzek . „Polonezy” Maseckiego

9 lipca, 2014 0 komentarzy

Od walca, przez ragtime, po awangardowy jazz  – takie są „Polonezy” Marcina Maseckiego.  W kolejnym muzycznym eksperymencie łączy orkiestrę marszową, elegancje z XIX wieku i klasycystyczne techniki kompozytorskie. Co z tego wynika, publiczność Dwóch Brzegów przekona się na własne oczy i uszy już 4 sierpnia na Rynku w Kazimierzu Dolnym.

Swoją przygodę z muzyką Masecki zaczął jako trzylatek, dwanaście lat później grywał już z najlepszymi jazzmanami w kraju. Jako 22-latek zdobył I nagrodę w Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie, dodatkowo po studiach w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie potrafił świadomie i pewnie pokierować własną karierą. Niezmiennie towarzyszy mu fascynacja wszystkim, co krzywe, niezręczne, niewygodne. Polonezów zaczęło mu po prostu brakować.  –  Taniec narodowy, to forma zapomniana, wręcz martwa. Nie spełnia  już swojej roli tańca balowego, nie jest też muzyką ku pokrzepieniu serc. Dziś mamy do czynienia z polonezem jedynie na studniówce oraz na recitalach chopinowskich – wyjaśnia.

Za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, w końcu za zmierzenie się z tradycyjną formą w sposób lekki i przewrotny za  album „Polonezy” Maseckiego  nagrodzono Paszportem „Polityki”.

Na Rynku w Kazimierzu Dolnym zagrają:

Marcin Masecki – pianino

Maurycy Idzikowski, Filip Mazur – trąbki

Michał Górczyński, Tomasz Stawiecki – klarnety

Bartek Smorągiewicz, Tomasz Duda – saksofony

Michał Tomaszczyk, Piotr Wróbel – puzony

Jerzy Rogiewicz – perkusja

 

Sierpniowy koncert na Dwóch Brzegach będzie rejestrowany przez TVP2. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na Mały Wielki Festiwal zapraszamy od 2 do 10 sierpnia do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<