To metoda walki z bólem, kierowana do osób, u których dotychczasowe leczenie nie przyniosło pozytywnych efektów. Gdy lekarze nie mogą znaleźć przyczyn dolegliwości, a Ty nie możesz spać, pracować i tracisz nadzieję na poprawę swojego samopoczucia, warto oddać się w ręce wykwalifikowanego terapeuty manualnego. Powrót do formy może nastąpić już po kilku wizytach, a cierpienie, stres i zniechęcenie odejdą w niepamięć.
Terapia manualna to specjalizacja w fizjoterapii. Nazwa jej pochodzi od połączenia dwóch słów z jęz. łac. terapia- leczenie, manus- ręka, czyli leczenie rękoma. Zarówno badanie, jak i leczenie jest wykonywane za pomocą rąk terapeuty i wymaga od niego niezwykłego wyczucia.
Terapia manualna charakteryzuje się bardzo precyzyjnym diagnozowaniem zaburzeń w obrębie stawów oraz tkanek miękkich, takich jak powięzi, więzadła czy mięśnie. Badając układ kostny, sprawdzamy ruchomość poszczególnych kości względem siebie, określamy zakres ruchomości (czy jest za mała, czy za duża). Niestabilność i sztywność mogą być przyczynami pojawiania się bólu. Stosując specjalistyczne testy, jesteśmy w stanie określić, czy przyczyną bólu są uciśnięte nerwy, zmiany chorobowe stawów czy też nadmiernie napięte mięśnie. Rodzaj dysfunkcji determinuje nam sposób postępowania i metody leczenia.
Zupełnie inne techniki zastosujemy u pacjenta z uciśniętym nerwem, inne w przypadku zwyrodniałych stawów czy też dyskopatii.
Terapeuta badając jest w stanie określić przyczyny zaburzeń i zastosować odpowiednie leczenie, co w efekcie sprawi lepsze odżywienie i ukrwienie tkanek. Najistotniejszym celem terapii jest zlokalizowanie i wyeliminowanie przyczyn powstawania zaburzenia, a tym samym odtworzenie równowagi stawowej i mięśniowej, czyli przywrócenie prawidłowej funkcji stawów i prawidłowego napięcia mięśni.
Najczęściej stosowane techniki podczas terapii:
– trakcja
– mobilizacja
– manipulacja
– masaż poprzeczny
– masaż funkcyjny
– relaksacja mięśni
– stretching mięśniowy
Kiedy powinniśmy stosować terapię manualną?
– w dysfunkcjach narządu ruchu
– przy hypomobilności stawów
– przy hypermobilności stawów
– przy bólu podczas ruchu
– gdy naderwane są przyczepy mięśni
– gdy mięśnie są napięte
– przy ucisku korzeni nerwowych z zapaleniem lub podrażnieniem
– w zespołach bólowych stawów obwodowych
– w zespołach bólowych kręgosłupa
Damian Zawadzki
Fizjoterapeuta w Hotelu Wellness Pro-Vita
Specjalista terapii mięśniowo-powięziowej
ŹRÓDŁO: www.hotelprovita.pl