Zespół suchego oka a odpowiedni wybór soczewek
8 kwietnia, 2015 0 komentarzyJedną z coraz powszechniejszych dolegliwości, z którą zgłaszamy się do lekarzy, jest zespół suchego oka. Wielu z nas nie wie, z jakich przyczyn powstaje. Warto wiedzieć więcej na ten temat, by móc przeciwdziałać i chronić nasze oczy.
Niektórzy z nas mają predyspozycje do chorowania na zespół suchego oka, inni sami do tego doprowadzają higieną pracy i życia, a jeszcze inni cierpią na tę dolegliwość tylko wiosną, gdy różne alergeny wzmagają dolegliwości. Przyczyn jest wiele, nie na wszystkie mamy wpływ. Jednak warto pracować nad tym, co sami możemy zmienić, by lepiej dbać o oczy. Tym bardziej jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, bowiem tlen musi najpierw przedostać się przez soczewkę, zanim trafi do oka. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór soczewek kontaktowych, zwłaszcza jeśli czasami zdarza nam się chorować na zespół suchego oka. Pamiętajmy, że podczas choroby nie powinno się nakładać soczewek (tak samo jak podczas zapalenia spojówek). Lekarz decyduje, kiedy można i czy można wrócić do soczewek.
Jak dobrać soczewki, jeżeli często chorujemy?
Oczy każdego człowieka potrzebują odpowiedniego nawilżenia i dotlenienia. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, jest to jeszcze ważniejsze, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie i dotlenienie rogówki, dlatego soczewki powinny posiadać odpowiedni poziom tlenu i wilgoci. Chore oczy są bardzo wrażliwe, często zakładanie soczewek i ich noszenie na gałkach ocznych jest nie do zniesienia, bo odczuwamy ból, pieczenie, swędzenie, piasek w oczach itp. Podczas choroby nie zakładajmy soczewek na oczy. Jednak jeśli jesteśmy zdrowi, a mamy tendencję do nawrotów różnego rodzaju infekcji, jest sposób, aby sobie z tym poradzić. Najlepiej, jeżeli wybierzemy soczewki, które specjalnie posiadają więcej tlenu niż inne soczewki (np. Air Optix, Acuvue Hydraclear, Biofinity).
Więcej tlenu, mniejsze odwadnianie!
W wyborze soczewek powinniśmy kierować się tymi zasadami – więcej tlenu, mniej odwadniania. O co chodzi? Otóż:
- Np. soczewki Air Optix, czy Acuvue posiadają dużo więcej tlenu niż inne soczewki, a to oznacza, że oczy nie są podrażnione i oddychają, więc nie jest odczuwalny dyskomfort.
- Jeżeli soczewki zawierają mniej wody, mniej musi jej odparować, więc soczewka nie musi wchłaniać naszych łez, tym samym wysuszając oko. To szczególnie ważne dla osób z problemami związanymi z wysychaniem oka. Lepiej wybrać soczewki o mniejszym odwadnianiu, jak Air Optix, czy Acuvue, dzięki temu oko nie będzie tak wysuszone, jak podczas noszenia innych soczewek.
Gdzie grozi wysuszenie?
Oczywiście narażeni na wysuszanie oczu są ludzie przebywający długi czas w pomieszczeniach z nawiewem, klimatyzacją, ogrzewaniem. Tak samo podrażnienia może wywoływać długa praca przy komputerze, jeżeli nie wykonujemy ćwiczeń wspomagających nawilżenie oczu (częste mruganie, patrzenie w dal przez ok. minutę co godzinę itp.), pracujemy przy złym świetle, nasz monitor jest zbyt blisko. Pożeracze książek również są narażeni na zespół suchego oka, bowiem zanik mrugania może dotyczyć również zapatrzenia w książkę. Jeżeli często zdarza ci się chorować, oprócz zmiany soczewek można też zainwestować w naturalne krople nawilżające, tzw. „sztuczne łzy”, które można aplikować do oczu nawet kilka razy dziennie.
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.