Aktualności

1. Wyszehradzki Rajd Kolarski

1. Wyszehradzki Rajd Kolarski

15 kwietnia, 2013 0 komentarzy

Co najmniej 17,5 h ciężkiej walki na 533 km trasy w czterech krajach, 300 kolarzy – amatorów. Start – Budapeszt, meta – Kraków. Po drodze górskie podjazdy na Słowacji, zjazdy w Czechach. 17 maja w stolicy Węgier wystartuje 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski, z metą 18 maja w Krakowie.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang zaprezentowali 5 kwietnia w Warszawie ideę, trasę i zasady Wyszehradzkiego Rajdu Kolarskiego. Głównym celem rajdu jest rozpowszechnianie idei współpracy między państwami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w społeczeństwach Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz w innych krajach europejskich i krajach Partnerstwa Wschodniego, a także podkreślenie polskiego przewodnictwa w V4. – Budujemy drogi, łączniki gazowe z Czechami, ze Słowacją, zaczynamy usprawniać połączenia kolejowe. Cóż może być lepszą ilustracją tego, że wreszcie nasz region jest zintegrowany, że wreszcie daje się przejechać szybko i wygodnie prze cztery nasze kraje, jak właśnie rajd kolarski – skomentował minister Sikorski.

Autorem pomysłu na wyścig łączący kraje V4 jest szef polskiej dyplomacji. Do idei ministra Sikorskiego przyłączyli się także ministrowie spraw zagranicznych pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Karel Schwarzenberg, Słowacji – Miroslav Lajčák i Węgier – János Martonyi. Daje to szanse na cykliczność wydarzenia.

W 1. Wyszehradzkim Rajdzie Kolarskim wystartuje 300 uczestników: kobiet i mężczyzn. Rywalizować będą w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej. Suma nagród to 100 000 euro. Zwycięzca w kategorii „mężczyźni” i „kobiety” otrzyma 5 000 euro, najlepsza drużyna – 10 000 euro. Organizatorzy przyznają również specjalne nagrody najlepszym kolarzom reprezentującym kraje Partnerstwa Wschodniego. Głównym organizatorem jest firma Lang Team, która posiada duże doświadczenie w podobnego rodzaju przedsięwzięciach. Rajdowi towarzyszyć będą pikniki, parady rowerowe itp., które będą organizowane na trasie zmagań kolarzy oraz w stolicach krajów V4. Szczegółowe informacje nt. rajdu na stronie internetowej: www.visegradbicyclerace.com.

Polskie Przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4) rozpoczęło się 1 lipca 2012 r. i potrwa do 30 czerwca 2013 roku. Jest to czwarte przewodnictwo naszego kraju w V4. Hasłem przewodnim polskiej prezydencji jest „Grupa Wyszehradzka na rzecz integracji i spójności” (Visegrad 4 for Integration and Cohesion). Więcej informacji na temat polskiego przewodnictwa w V4: www.msz.gov.pl.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Źródło: www.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<