Aktualności

3 typy Polaków podróżujących poza sezonem

3 typy Polaków podróżujących poza sezonem

18 września, 2015 0 komentarzy

Pomiędzy wrześniem a grudniem turyści nie zwalniają tempa. W tym czasie wybieramy się chętnie na zagraniczne wycieczki, jednak podróżujemy nieco inaczej niż w sezonie wakacyjnym. Jesień to czas turystyki egzotycznej, aktywnych wycieczek po całym świecie, ale także leniwego wypoczynku w znanych kurortach. Które destynacje cieszą się obecnie największą popularnością?

 

Koniec lata nie oznacza kresu sezonu turystycznego. Jesienne cieszą się dużą popularnością wśród Polaków, o czym świadczy liczba rezerwacji zagranicznych wycieczek. MyTravel.pl, największa multiagencyjna sieć biur podróży, przeanalizowała jesienne preferencje Polaków i wyłoniła trzy typy turystów, którzy w tym czasie decydują się na urlop. Jak podróżujemy w tym okresie?

 

Turysta w tropikach

 

Z danych MyTravel.pl wynika, że w okresie jesiennym wzrasta zainteresowanie turystyką egzotyczną. Od kilku lat prym wiodą kierunki takie jak Tajlandia, Kuba czy Dominikana. Istnieje także spora grupa osób podróżujących do Kenii, Gambii lub na Zanzibar.

Exotic beach with palms, and boats, Phi Phi Island, Thailand

Fot. Fotolia.pl

 – Turystyka egzotyczna rozwija się wyraźnie od września do końca grudnia. To idealny czas na odległe i mniej oczywiste podróże. Turyści ceniący luksus w egzotycznych miejscach chętnie spędzają zimę na Karaibach lub w Afryce – mówi Damian Ozga, prezes MyTravel.pl. Osoby, które przy okazji późnego urlopu chcą poznać nowe miejsca i odkryć nieznane bogactwo kulturowe oraz wypocząć w jednym z hoteli, wybierają kraje Ameryki Południowej, Azji czy Afryki. Kenia i Tanzania to ulubione destynacje osób, które pragną zobaczyć tzw. Wielką Piątkę, czyli najniebezpieczniejsze zwierzęta Afryki: słonia, nosorożca, lwa, bawoła i lamparta. Kuba natomiast przyciąga klimatem Hawany, starymi Cadillacami oraz wyśmienitymi cygarami i rumem. W tym czasie spadają również ceny wycieczek do tych destynacji. W popularnej Tajlandii można spędzić tydzień za około 3 300 zł, 7 dni na Kubie to koszt wysokości 5 200 zł, natomiast za pobyt na Dominikanie zapłacimy obecnie od 4 800 zł.

 

Aktywny obieżyświat

 

Jesiennym hitem są także wycieczki objazdowe. O ile podczas wakacji wysoka temperatura i nadmiar turystów mogą zniechęcać do zwiedzania najciekawszych zakątków świata, to jesienią rozpoczyna się sezon na aktywną turystykę. – Wycieczki objazdowe po Europie oraz innych kontynentach odnotowują wyraźny wzrost w okresie od września do grudnia. Część turystów jest znużona letnim relaksem przy hotelowym basenie. Jesienią poszukują alternatywnych form wypoczynku. Stąd popularność wycieczek objazdowych, nie tylko po Europie – komentuje Damian Ozga. Od września na obecność turystów nie narzekają znane metropolie, takie jak Barcelona, Rzym czy Paryż. Polacy zwiedzają także inne zakątki globu – z turystycznych atrakcji słynie między innymi Maroko czy Meksyk. Nastawionych na zwiedzanie ,,obieżyświatów” najczęściej spotkamy w Chinach, Wietnamie, Laosie i Kambodży – w idealnych miejscach do eksplorowania wschodniej kultury i podziwiana niezwykłych zabytków. W Tajlandii i Birmie natomiast osoby takie szukają świątyń i kulinarnych wyzwań. Z kolei Meksyk przyciąga starożytnym dorobkiem i historią Inków.

 

Poszukiwacze kameralnego odpoczynku

 

Koniec wakacyjnego sezonu nie oznacza, że popularne kurorty przestają być odwiedzane. Wręcz przeciwnie – wiele osób decyduje się przełożyć urlop na jesień, ze względu na niższe koszty, mniejszą ilość turystów i brak uciążliwych upałów. Około 60 proc. osób podróżujących jesienią i zimą z sieci MyTravel.pl wybiera właśnie taki wypoczynek. Pod koniec września czy na początku października turyści nadal mają możliwość kąpieli w ciepłym morzu lub przyhotelowym basenie. Zmniejsza się także ilość osób podróżujących z dziećmi, które rozpoczynają wówczas rok szkolny. – Turysta, który szuka tanich i nieodległych destynacji, zazwyczaj wybiera Egipt. Najbardziej popularne są pobyty 7-dniowe w minimum 4-gwiazdkowych hotelach z All Inclusive. Osoby z zasobniejszym portfelem wybierają natomiast niedalekie, a zupełnie inne klimatycznie i kulturowo Wyspy Kanaryjskie – komentuje Damian Ozga. Chcąc przedłużyć sobie wakacje w jednym z tamtejszych kurortów, trzeba przeznaczyć na to około 1500 – 2500 zł, a więc dużo mniej niż w szczycie letniego sezonu.

 

Wakacje za granicą w okresie jesiennym mogą okazać się ciekawą alternatywą dla wczasów w środku lata. Sprzyjająca aktywnym podróżom temperatura, niższe ceny w znanych ośrodkach i mniejsza ilość turystów przekonują coraz więcej osób do przełożenia urlopu na nieco późniejszy czas.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<