Aktualności

Jak dobry CEO może podszkolić swój angielski?

Jak dobry CEO może podszkolić swój angielski?

31 marca, 2016 0 komentarzy

Uczymy się przez całe życie, dlatego też angielskiego nigdy nie jest zbyt wiele, zawsze znajdzie się coś, czego nie znamy, a co warto wiedzieć, chociażby dla gimnastyki umysłu, rozwoju kreatywności i zachowania kondycji w analitycznym myśleniu. Nauka języka spisuje się doskonale. Nawet osoby na wysokich stanowiskach, które sukces życiowy mają już za sobą nie powinny spoczywać na laurach. Angielski w polskim biznesie, i nie tylko polskim zadomowił się na dobre, czego dowodem jest chociażby nazewnictwo funkcji.

Niegdyś dyrektor wykonawczy, prezes, kierownik, dziś stanowisko to nosi miano Chef Executive Officer. Chcąc odnosić sukcesy, awansować i radzić sobie na rynku zarządzając firmą tak aby była profesjonalna, nowoczesna i osiągająca szczyt należy uwzględnić w swej pracy również doskonalenie własnych umiejętności. Nie wystarczy doświadczenie, a niezbędne są szkolenia, w tym językowe. Znajomość angielskiego to często za mało, by odnosić sukcesy jako zaradny przedsiębiorca i dobry zarządca. Po pierwsze przydaje się znajomość angielskiego biznesowego, po drugie język ewoluuje i należy za nim nadążać.

Bycie dyrektorem generalnym w korporacji, firmie nie należy do zajęć łatwych

…zwłaszcza że w czasach dynamicznych zmian i niewielkiej stabilizacji rynku dyrektor musi być przygotowany na szereg wydarzeń i decyzji. Większość firm funkcjonuje na rynku lokalnym, jednak nie wyklucza działalności międzynarodowej. W zależności od rodzaju działalności i specjalizacji usług, produktów możliwa jest współpraca międzynarodowa, pozyskiwanie dostawców, klientów zza granicy. Aby można było podejść do rynku ekspansywnie nie tylko kadra pracowników odpowiedzialnych za kontakt  z klientem, handlowcy i marketingowcy muszą się umieć porozumiewać w języku angielskim, który stał się podstawowym językiem międzynarodowego biznesu, ale także, o ile nie przede wszystkim CEO musi władać biegle angielskim. Nawet kiedy przedsiębiorstwo nie wykracza swoja działalnością poza granice kraju, warto jest mieć stosowne przygotowanie językowe, umożliwiające doskonalenie zawodowe z zakresu zarządzania i biznesu na najwyższym poziomie. Zdecydowana większość konferencji i szkoleń dla biznesu odbywa się w jeżyku angielskim, stad też chcąc podążać za innowacyjnymi rozwiązaniami, być na bieżąco z rynkiem finansowym, sytuacją gospodarczą i wiadomościami ze świata angielski wydaje się być niezbędny. Liczne kontakty zagraniczne, staże oraz możliwość korzystania z doświadczeń innych wymaga biegłości w języku obcym. Najlepszą metodą nauki angielskiego jest jego używanie, niemniej nie jeden CEO wstydzi się wypowiedzi z błędami lub też obawia się popełnienia faux pas.

Jeśli nie czujesz się pewnie w angielskim warto jest zadbać o regularną naukę

…jeśli nie we własnym zakresie to z pomocą korepetytora. Zazwyczaj praca na stanowisku CEO wymaga dyspozycyjności,  częstych wyjazdów, zostawania po godzinach itp. W związku z  tym typowe kursy językowe w szkołach i placówkach edukacyjnych nie są odpowiednim rozwiązaniem dla osób na wyższych stanowiskach kierowniczych, za to doskonałą alternatywą jest nauka indywidualna. Dzięki nauce w modelu jeden na jeden można skupić się na zagadnieniach najistotniejszych, potrzebnych w pracy zawodowej, niezrozumiałych i stwarzających problem. Uwzględniając predyspozycje, wiedzę ucznia korepetytor może zarówno dopasować formę ćwiczeń, ich intensywność i zakres jak i stosownie zmotywować do pracy, zweryfikować postępy w nauce itd. Czasem korepetycje służą nie tyle nauce co przypomnieniu języka lub podtrzymaniu znajomości angielskiego, która aktualnie nie jest konieczna ale może stać się nieoczekiwanie potrzebna. To doskonała okazja do ćwiczeń utrwalających i poszerzenia swej wiedzy z zachowaniem dyskrecji. Bez względu na prezentowany poziom angielskiego można skorzystać z korepetycji indywidualnych z lektorem jak i konwersacji z native speakerem. Dzięki nauce indywidualnej można dopasować grafik zajęć do potrzeb, ale i możliwości czasowych ucznia. Także pod kątem organizacji i lokalizacji zajęć w przypadku spotkań osobistych można realizować zajęcia w biurze, w terenie, w domu, jest to kwestia do uzgodnienia. Jeszcze wygodniejszą formą doskonalenia języka jest nauka online możliwa za pośrednictwem Skype. To idealne rozwiązanie dla wszystkich managerów, CEO, którzy pragną podszkolić język, jednak z uwagi na swój nienormowany czas pracy nie mają go zbyt wiele na naukę. Sprawdza się wówczas nauka przy okazji, w każdej wolnej chwili, rozmaitymi metodami, które nie rzadko nie przypominają na pierwszy rzut oka aktywności edukacyjnej. Pewnym rozwiązaniem jest wyjazd na krótki, ale intensywny kurs językowy za granicą. Niestety z różnych względów nie wszyscy CEO mogą skorzystać z tej formy nauki, mimo iż to właśnie immersja uchodzi za najskuteczniejszą metodę nauki.

Korepetycje przez Skype w Preply

…mogą stanowić formę przygotowania praktycznego czy to do pracy codziennej, wyjazdu służbowego, czy egzaminu państwowego, jak również być doraźną pomocą w nauce, okazją do sprawdzenia postępów, wyjaśnienia zagadnień trudniejszych, uzupełnienia braków i zaległości. Często CEO korzystający z konwersacji, czy korepetycji przez Skype ćwiczą negocjacje handlowe w języku angielskim tuż przed realnym spotkaniem z biznesowym partnerem. Dzięki spotkaniu face to face konwersacje mają zdecydowanie atrakcyjniejszą formę niżeli ćwiczenie z nagraniem, czy z własnym sobą. Podczas konwersacji mamy interakcję z żywym człowiekiem, spontaniczność wypowiedzi, elastyczność, której brakuje wszelkim kursom online i programom edukacyjnym. Zaletą konwersacji online jest możliwość wyboru native speakera z oferty setek osób z całego świata. W przeciwieństwie do ograniczonej liczny native speakerów w okolicy miejsca pracy, zamieszkania, w sieci możemy dyskutować zarówno z Hindusami, jak i Filipińczykami, Amerykanami i Kanadyjczykami, bez wyjazdu z kraju. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wyboru możemy znaleźć także osoby, które pasjonuje biznes, również są przedsiębiorcami i oprócz wiedzy językowej dowiedzieć się co nieco o ich modelu zarządzania, rynku pracy, zbytu itp. Na konwersacje z angielskiego w Warszawie dla kadry menedżerskiej zapraszamy do Preply.

Wzbogaceniem dla korepetycji może być zadbanie o otoczenie się językiem. Multiplikacja bodźców językowych pozwala na przyswajanie wiedzy w naturalny sposób, bez wysiłku. Jest to jak najbardziej możliwe dzięki otaczaniu się anglojęzycznymi lektorami, mediami oraz towarzystwem międzynarodowym. Dzięki internetowi i urządzeniom mobilnym można wykorzystać wolne chwile w czasie podróży, czy w przerwach pomiędzy spotkaniami na naukę korzystając z aplikacji mobilnych, czy też blogów językowych, grup tematycznych w portalach społecznościowych. Tym samym nie trzeba inwestować wiele w naukę, ani być dyspozycyjnym, wystarczy dobra organizacja oraz motywacja, a tych dobrym CEO nie powinno brakować.

Regularne wzbogacanie słownika czynnego i biernego mogą wesprzeć publikacje anglojęzyczne oraz rozmaite kursy online i szkolenia, prezentacje, webinaria. Zawsze jest to okazja do odświeżenia angielskiego, jak i poszerzenia swej wiedzy zawodowej, zdobycia nowych umiejętności z angielskim przy okazji. To w jaki sposób Ty zdecydujesz podszkolić język angielski, zależy od Ciebie, możliwości masz wiele, warto spróbować usprawnić swoją naukę poprzez sięgniecie po innowacyjne metody dydaktyczne i zaimplementowanie ich do własnych potrzeb edukacyjnych.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<