Aktualności

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka?

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka?

30 lipca, 2015 0 komentarzy

Jak powszechnie wiadomo noworodki są dużo bardziej podatne na jakiekolwiek zranienia, głównie ze względu na ich delikatną skórę, które dopiero jest na etapie kształtowania. W związku z tym, podczas pielęgnacji noworodka należy zachować szczególną ostrożność. W jaki sposób pielęgnować noworodka?

Niezbędne akcesoria

Podczas dbania o swojego szkraba, niezbędne jest posiadanie pewnego asortymentu, który zdaje się być niezbędny w czynnościach higienicznych. Przede wszystkim warto zainteresować się termometrem do wanny. Dzięki niemu w bardzo prostu sposób można kontrolować temperaturę wody. W przypadku za wysokiej lub zbyt niskiej, dziecko może czuć dyskomfort i zacznie płakać.

Ponadto, należy zaopatrzyć się w zestaw kosmetyków do pielęgnacji dzieci. Najlepiej kupić mydełko oraz szampon przeznaczone dla małych dzieci. Ponadto warto mieć krem do pielęgnacji oraz oliwkę i puder. W kosmetykach małego człowieczka warto aby znalazły się również waciki kosmetyczne oraz gazy jałowe.

Sprawdź także: aspirator do nosa

W jaki sposób kąpać noworodka?

Pielęgnacja noworodka to rzecz niełatwa. Bardzo istotna jest kąpiel, która jest podstawą pielęgnacji. Aby dziecko czuło komfort podczas kąpieli, warto wyłożyć dno wanienki pieluszkami. W ten sposób dziecko będzie czuło się wygodniej. Bardzo istotne jest również zadbanie o optymalną temperaturę. W pokoju najlepiej gdyby było około 24 stopni Celsjusza. Woda natomiast, powinna mieć temperaturę bliską temperaturze ciała człowieka, czyli około 37 stopni. Jeżeli woda jest już przygotowana, można przystąpić do kąpieli dziecka. W tym celu należy delikatnie ułożyć dzidziusia w wanience i jedną ręką podtrzymywać jego plecki. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko zachłyśnięcia się wodą przez szkraba. Dziecko należy myć delikatnie i chronić jego oczy, przed ewentualnym zamydleniem.

Co po kąpieli?

Kiedy dziecko zostanie już umyte, należy przełożyć je na przewijak. Wcześniej należy na przewijak położyć czysty ręcznik. Za każdym razem kiedy dziecko jest osuszane, należy korzystać z czystego ręcznika. Osuszając dziecko bardziej bezpieczne jest delikatne przykładanie ręcznika do mokrego ciała, aniżeli wycieranie. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko podrażnienia skóry noworodka. Po osuszaniu można posmarować dzidziusia kremem nawilżającym, jeżeli jego skóra jest sucha bądź się łuszczy.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<