Lublin zaprasza na studia – wywiad z Małgorzata Orzeł, Prezesem PTE w Lublinie
6 września, 2012 0 komentarzyStudia podyplomowe w zakresie psychologii menedżerskiej – to nowa inicjatywa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – Zakład Szkolenia i Doradztwa Ekonomicznego w Lublinie. Obecnie trwa nabór słuchaczy, nauka rozpocznie się w październiku. Co to jest psychologia menedżerska i na czym polega to przedsięwzięcie – tłumaczy Małgorzata Orzeł, prezes lubelskiego Towarzystwa.
Iwona Dudzik: Kogo chcecie zainteresować tymi studiami?
Małgorzata Orzeł: Menedżerów mniejszych lokalnych firm, a także większych, np. banków. W nowoczesnym zarządzaniu wymagana jest nie tylko umiejętność wydawania poleceń, ale w coraz większym stopniu umiejętne pokierowanie współpracą zespołu, a to wymaga tzw. kompetencji miękkich. Trzeba też dobrze radzić sobie z zadaniami w sytuacjach stresowych i kryzysowych. Chodzi także o to, by przydzielać zadania pracownikom zgodnie z ich profilami psychologicznymi. Takie umiejętności są też niezwykle przydatne w pracy z klientem. Dlatego właśnie sądzę, że naszymi studiami mogą być zainteresowane banki. Obecnie w naszym regionie nie ma dla nich tego typu oferty. To nasza szansa, chcemy wypełnić niszę.
Firmy mogą uważać, że taka wiedza nie przyniesie szybkich zysków. Czy będą więc zainteresowane inwestowaniem w swoich pracowników?
Dziś, aby utrzymać się na rynku pracy, czy zachować określone stanowisko, trzeba rozwijać się, stawać się lepszym. Dlatego w mniejszym stopniu liczymy na pracodawców, którzy opłacą pracownikom czesne, a bardziej na samych kierowników, menedżerów, którzy będą chcieli w siebie zainwestować. Nie jest prawdą, że firma nic z tego nie będzie miała. Kluczem do sukcesu firmy jest przede wszystkim zespół ludzi. Choć może to trudno dokładnie przeliczyć na złotówki, ale jeśli zespół dobrze funkcjonuje, to wpływa na efekty pracy, a w konsekwencji na zyski, jakie osiąga firma.
Czego będziecie uczyć?
Technik komunikowania się wewnątrz organizacji i na zewnątrz, zarządzania w sytuacji kryzysowej zarówno na poziomie firmy, pracowników, jak i samych menedżerów, podstaw lobbingu, etyki menedżerskiej, psychologii konsumenta i reklamy. Zajmiemy się też przywództwem w organizacji, postaramy się także zwrócić uwagę na zarządzanie strategiczne – czyli planowanie, a nie dryfowanie od kryzysu do kryzysu. Naszą mocną stroną jest kadra – najbardziej uznani fachowcy w swoich dziedzinach, jak np. socjolog dr Anna Adamus-Matuszyńska, ekonomista prof. AE dr hab. Robert Tomanek. Chcemy stać się kuźnią nowoczesnych menedżerów.
Czy inne oddziały PTE mogą pójść tą drogą?
Jeśli będą miały partnera w postaci renomowanej uczelni, która przyciągnie słuchaczy, to na pewno tak. My mamy to szczęście, że firmy z naszego regionu bardzo wysoko oceniają Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, z którym organizujemy te studia.
A za co odpowiada Oddział?
My spełniamy funkcje organizacyjno-logistyczne. Odpowiadamy za rekrutację, salę, obsługę, a także 40 proc. kadry. Sprawy merytoryczno dydaktyczne leżą po stronie UE, który zapewnia większość wykładowców.
Małgorzata Orzeł jest prezesem PTE Lublin od 2011 roku. Doświadczony praktyk z zakresu pozyskiwania środków finansowych, autorka ponad 50 projektów. Trener akredytowany PHARE 2003 KOS z EFS, menedżer projektów i zarządzania. Posiada międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami PRINCE2 oraz DiSC Trainer. Wieloletnia członkini Komitetu Doradczego przy Departamencie ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. Autorka licznych publikacji związanych z funduszami strukturalnymi. Menedżer i kierownik ponad 15 projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Prywatnie szczęśliwa mama i żona uwielbiająca podróże i kuchnię hiszpańską.
STUDIA PODYPLOMOWE NA KIERUNKU PSYCHOLOGIA MENEDŻERSKA
– zajęcia odbywają się w weekendy – od piątku do niedzieli, obejmują 228 godzin zajęć, cena – 4400 zł. Absolwenci otrzymują dyplom UE w Katowicach, tam też odbywa się obrona pracy dyplomowej.
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.