Aktualności

Mama do zadań specjalnych

Mama do zadań specjalnych

21 lipca, 2011 0 komentarzy

Drogie mamy czas na rozwinięcie skrzydeł! Posiadanie potomstwa nie jest jednoznaczne z rezygnacją z własnych ambicji zawodowych. Czas zadziałać.

Macierzyństwo dostarcza kobiecie wiele satysfakcji. Współczesne mamy bardzo często chcą jednak godzić wychowywanie dziecka z wykonywaniem pracy zawodowej. Matka Polka zmienia się w Kobietę Wielozadaniową. Nie boi się wyzwań, które stawia przed nią życie i bierze sprawy w swoje ręce.

Trochę liczb

Według przeprowadzonych badań w ramach I edycji akcji „Mama wraca do pracy”, ponad 50% kobiet mających dzieci w wieku 6-12 m-cy wraca do pracy. Jest to zaskakujący wynik. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że dla 1/3 ankietowanych głównym motorem do podjęcia decyzji jest chęć samorealizacji. Ambicji polskim mamom nie brakuje. Muszą tylko nauczyć się ją wykorzystywać i właściwie ukierunkować.

Yes, you can!

Badania badaniami, ale rzeczywistość nie zawsze bywa tak różowa. Nadal część pracodawców postrzega matki, jako potencjalnie gorszych pracowników. Niestety, niektóre z mam w to wierzą i obawiają się powrotu do życia zawodowego po przerwie związanej z macierzyństwem. Same narzucają sobie rolę nierównego partnera. A nie powinny. Większość kobiet posiadających dzieci jest ambitna i chce się rozwijać.  Wystarczy tylko uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Jak mówi Anna Bajorek, manager kariery z karierakoncept.pl: „Zgłaszają się do nas kobiety, które mają problemy ze znalezieniem pracy i nie wiedzą co zrobić, by ich kariera zawodowa nie kolidowała z rolą matki. Uświadamiamy im jak ogromny potencjał w nich tkwi i pomagamy w odkryciu swoich atutów. Przekonujemy, że są wartościowym nabytkiem dla przyszłego pracodawcy. Nie chodzi tylko to, że dzięki pojawieniu się dziecka rozwinęły na przykład swoje umiejętności planowania czy organizowania. Przede wszystkim mamy nie straciły aż tak wiele z życia zawodowego, by musieć uczyć się do nowa jak zaistnieć w roli pracownika. Wręcz przeciwnie. Właśnie w tym przełomowym momencie w życiu, jakim jest pojawienie się dziecka, wiele kobiet odkrywa swoje nowe cechy i umiejętności, nową siłę. Chcemy by ją wykorzystały i uwolniły się ze stereotypu kury domowej, w który zostały włożone tylko dlatego, że spędziły kilka lub kilkanaście miesięcy, opiekując się dzieckiem.”

Flexi mami

Szukając pracy lub planując zmiany dotyczące obecnego zatrudnienia na bardziej satysfakcjonujące mama powinna rozważyć elastyczny system pracy. Charakteryzuje się on zróżnicowanym sposobem kształtowania dziennego i tygodniowego czasu pracy, przy zachowaniu limitu 40-godzin pracy tygodniowo. Praca taka może mieć na przykład charakter zadaniowy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które nie chcą się zdecydować na wielogodzinną rozłąkę z dzieckiem. Ofert pracy flexi pojawia się coraz więcej. Przedsiębiorcy chętniej proponują tę formę zatrudnienia, bo zwiększa to ich atrakcyjność na rynku pracy.

Dobry plan -¾ sukcesu

Chcąc pogodzić karierę z macierzyństwem trzeba postępować świadomie i w żadnym wypadku nie można liczyć na przypadek. Tym bardziej, że rynek pracy ma do zaoferowania dużo ułatwień. Mamy szukające odpowiedniego dla siebie zajęcia mogą skorzystać ze wsparcia managera kariery (http://www.karierakoncept.pl/). Istnieją specjalne projekty nie tylko umożliwiające matkom odnalezienie się na rynku pracy, ale przede wszystkim wspierające je w rozwoju kariery w równowadze do życia osobistego i  macierzyństwa.

Bycie mamą nie musi oznaczać rezygnacji z kariery zawodowe lub godzenia się na pracę, w której czujemy się źle. Zmiana kariery na inną, lepszą, bardziej satysfakcjonującą? Proszę bardzo! To po prostu wyzwanie, praca do wykonania, która wymaga od nas planu i sukcesywnej realizacji.  Ktoś kiedyś mądrze powiedział „wszelkie ograniczenia są w nas, poza nami nie ma żadnych”.

Źródło: smartpr.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<