Nietrzymanie moczu – przyczyny kobiecej przypadłości
2 czerwca, 2017Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która dotyka przede wszystkim kobiety, chociaż u mężczyzn także może występować. Panie ze względu na budowę układu moczowego są jednak bardziej na nią narażone i to nawet w młodym wieku.
Złożony problem nietrzymania moczu
Inkontynencja to medyczne określenie nietrzymania moczu – powszechnego problemu, którego objawy są jednoznaczne, lecz przyczyny zróżnicowane. Może być on ściśle związany z drobnymi lub poważnymi problemami zdrowotnymi natury fizjologicznej lub neurologiczno-psychicznej. Gdy wystąpią pierwsze niewielkie, ale niekontrolowane mikcje nie należy wpadać w panikę, lecz jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W 70% leczenie zachowawcze ukierunkowane na zdrowy tryb życia i ćwiczenia mięśni Kegla kończy się sukcesem. Im wcześniej przyczyny dolegliwości zostaną zdiagnozowane, tym większa szansa na całkowite i szybkie wyleczenie.
Przyczyny o podłożu fizjologicznym
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest często występującą odmianą inkontynencji, którą wywołuje osłabienie zwieraczy i mięśni dna miednicy. Wówczas do mimowolnego oddawania moczu dochodzi pod wpływem wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub śmiechu. Menopauza to czas, gdy dochodzi do zmian hormonalnych i poziom estrogenów gwałtownie maleje, przez co mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Sprzyja to wysiłkowemu i niewysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Również podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, a przebieg porodu także ma duże znaczenie. Im większe dziecko i trudniejszy poród, tym większe prawdopodobieństwo zaburzeń w oddawaniu moczu. Kolejna przyczyna inkontynencji to nieprawidłowa budowa nerek związana zwykle ze zwężeniem moczowodu lub jego ujścia. Do poważnych problemów zalicza się nowotwory macicy, jajników oraz jelita grubego. Guzy mogą tamować prawidłowy przepływ moczu. U kobiet poddawanych histerektomii, czyli usunięciu macicy, dochodzi czasem do uszkodzenia mięśni dna miednicy utrzymujących pęcherz we właściwej pozycji. Wchodząc na stronę http://www.tena.pl/kobiety/centrum-informacyjne/przyczyny-nietrzymania-moczu/, można zyskać cenne informacje dotyczące przyczyn tej wstydliwej dolegliwości i sposobów radzenia sobie z nią w życiu codziennym.
Neurologiczno-psychiczne podłoże ikontynencji
Do nietrzymania moczu dochodzi ponadto w wyniku nadreaktywności nerwów pęcherza moczowego, który jest oddawany nawet, gdy wypełnia go niewielka ilość płynu. Funkcjonowanie mięśni pęcherza niezależne od woli danej osoby wiąże się z takimi chorobami jak stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroba Alzheimera i Parkinsona. Inkontynencja bywa również powikłaniem po operacji kręgosłupa lub efektem jego urazu. Sporadycznie, ale może pojawiać się jako objaw psychosomatyczny nadmiernego stresu, silnej nerwicy i depresji. Niekontrolowane moczenie nocne jest przypadłością przypisywaną głównie dzieciom, ale i u dorosłych nie można go wykluczyć. Za jego przyczynę uważa się nieprawidłowości w budowie pęcherza i zakażenia bakteryjne, ale również zaburzenia emocjonalne.