Aktualności

Polacy złożyli przez Internet 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 r.

Polacy złożyli przez Internet 320 tys. deklaracji podatkowych za 2009 r.

11 maja, 2010 0 komentarzy

Elektroniczna forma komunikacji z urzędem skarbowym z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Najwięcej e-PIT-ów przesłali mieszkańcy Mazowsza – 69 tys. Oprócz nich z tej możliwości najchętniej korzystali podatnicy z województw: śląskiego (38,5 tys.), małopolskiego (30 tys.) i dolnośląskiego (27 tys.).

Przełomem w funkcjonowaniu tzw. systemu e-Deklaracje była, wprowadzona w 2009 r., możliwość złożenia przez Internet zeznania podatkowego bez tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Początkowo dotyczyło to jedynie formularza PIT-37, ale od tego roku również podatnicy rozliczający się na drukach PIT: 36, 36L, 38 i 39 mogli skorzystać z tego ułatwienia. I tak zdecydowana większość – 297,6 tys. – spośród 320 tys. przesłanych rozliczeń za 2009 r. nie posiadała kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że tylko najpopularniejszych PIT-ów 37 wysłano w tym roku 253 tys., czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej (80 tys. deklaracji).

Znaczny wzrost odnotowano także w ogólnej liczbie wszystkich przesłanych przez Internet rodzajów dokumentów elektronicznych. Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono 1.921.511 wszystkich rodzajów zeznań podatkowych. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku – przez Internet przesłano wówczas 760 tys. wszystkich deklaracji. Dla porównania w 2008 r. podatnicy złożyli tą drogą niespełna 104 tys. zeznań.

Wzrost liczby przesyłanych deklaracji to m.in. wynik działań akcji Szybki PIT, prowadzonej wspólnie przez Ministerstwo Finansów oraz Onet.pl, Dzień Dobry TVN, Radio Zet i Dziennik Polska The Times. Na specjalnie uruchomionej stronie www.szybkipit.onet.pl podatnicy mogli nie tylko szybko i sprawnie złożyć swoje zeznanie, ale też uzyskać informacje i porady od ekspertów oraz pobrać formularze podatkowe i broszury informacyjne pomocne w rozliczeniu rocznym. Aktualnie, odwiedzający stronę znajdą tam informacje na temat zwrotu nadpłaconego podatku czy najczęstszych błędów popełnianych podczas rozliczeń.

Źródło: www.mf.gov.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<