Aktualności

Rekrutacji czas- co proponuje Katolickie Gimnazjum w Markach?

Rekrutacji czas- co proponuje Katolickie Gimnazjum w Markach?

19 lutego, 2015 0 komentarzy
  1. Zbliża się trudny czas rekrutacji. Sama jako matka mam dylemat jak wybrać najlepsze gimnazjum dla dziecka? Co Ksiądz mógłby doradzić rodzicom, ale przede wszystkim dzieciom?

Po co zaraz najlepsze? Jest bardzo wiele szkół które nie są „najlepsze” w rankingach, a jednak uczniowie lubią do nich chodzić. O każdej szkole krąży jakaś opinia i należałoby ją zweryfikować nie wierząc na ślepo krążącym informacją. Najlepszymi informatorami o szkołach są sami uczniowie. Należy z nimi rozmawiać. Także wiele mogą powiedzieć rodzice, których dzieci chodzą do danej szkoły. Każdy uczeń w Rzeczypospolitej Polskiej przypisany jest do konkretnej szkoły publicznej, do tzw. rejonu. I wybór innej szkoły publicznej niż rejonowa może nasuwać jakieś ograniczenia przyjęcia kandydatów z poza rejonu. Takich ograniczeń nie mają szkoły prywatne, której wybór należy do ucznia i rodzica. Przy wyborze szkoły ważne jest także jakie cele stawiają sobie rodzice w edukacji i wychowaniu swojego dziecka. Czy tylko edukacja, czy także wychowanie. Jeżeli wychowanie to oparte o co?

Kandydatom polecałbym rozmowę ze swoimi rówieśnikami z danej szkoły do której chcą iść oraz wzięcie udziału w organizowanych dniach otwartych.

Wg. mnie nie ma szkoły idealnej, tak jak nie ma idealnej rodziny, wspólnoty itd. Szkoła, która dzieli się swoimi sukcesami i porażkami jest szkołą, która żyje swoim życiem naturalnym. Szkoła która ma same sukcesy jest nieprawdziwa, a szkoła która ma same porażki jest przeznaczona do głębokiej reformy. Gdy w naszym gimnazjum zbliża się rekrutacja, proszę swoich uczniów żeby zapraszali innych do naszej szkoły, mówiąc im o naszych zaletach ale także o wadach czy niedomaganiach. Ponieważ taki jest pełny obraz szkoły.

  1. Tu nasuwa mi się pytanie: kto wybiera gimnazjum dzieci czy rodzice?

Dzieci i rodzice, ale ostatecznie to rodzice podejmują decyzję. Przynajmniej jeżeli chodzi o poziom gimnazjalny. Dzieci kierują się różnymi przesłankami. Główną są więzi jakie tworzą między sobą w okresie edukacji podstawowej. Dlatego jeżeli koleżanka lub kolega wybiera się do danej szkoły, często pociąga za sobą inną lub innego kolegę lub koleżankę. Wg. mnie przy wyborze szkoły publicznej wybór jest ułatwiony. Natomiast, jeżeli ktoś np. wybiera szkołę katolicką, to decyzja powinna być obopólna jednak z wyraźną zgodą dziecka.

  1. To trudny czas w życiu dziecka, jak prowadzone przez Księdza gimnazjum pomaga w adaptacji?

Przed przyjęciem ucznia lub uczennicy do naszej szkoły odbywają się rozmowy. W tym czasie bardzo nam pomagają nasi uczniowie, nawiązując bezpośredni kontakt z kandydatami, co zmniejsza stres adaptacyjny. Nasi uczniowie są bardzo otwarci i towarzyscy i trochę młodzieńczo szaleni i robią świetną robotę rekrutacyjną. Później na początku roku nowoprzyjęci adepci jadą na kilkudniowy wyjazd do wojskowych koszar w Toruniu i jak wracają są to już inni uczniowie, najczęściej bez stresu adaptacyjnego. Także, ze względu na to , że szkoła kładzie akcent na rodzinną atmosferę, ważne są rozmowy z uczniami, jasne zasady stawiane przez nauczycieli, którzy towarzyszą naszym gimnazjalistom na lekcjach jak i na przerwach. U nas ważny jest sekretariat z panią Sekretarką, która wykonuje prace biurowe ale także i wychowawcze: „gadki, szmatki”. Sekretariat w naszej szkole jest centrum spotkań uczniów na przerwach: jedni po cukierki inni po jabłka itd. Zresztą w każdej instytucji sekretariat to podstawa: pierwsza linia frontu. Jest jeszcze wiele innych podobnych okoliczności: wspólna jazda na rolkach (nocą po Warszawie), organizowanie klasowych pizz itd.

  1. Michalicki system wychowawczy oparty jest hasła „Powściągliwość i Praca” oraz „Któż jak Bóg” . Proszę powiedzieć co to oznacza w praktyce?

Jak już wspomniałem rodzinna atmosfera, która przejawia się w otwartości ale i jasnych zasadach, wspólnym odbywaniu nauki w sali lekcyjnej jak i przy szkolnym obiedzie, obowiązkowym dla każdego naszego ucznia. Razem także się modlimy, obchodzimy święta religijne i państwowe, przeżywamy sukcesy czyli świętujemy i wspólnie przeżywamy porażki. Wydaje mi się, że u nas nie ma jakiś nadzwyczajnych programów. Po prostu należy być z uczniem.

  1. Jak wygląda rekrutacja w Katolickim Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach-Strudze?

Najpierw należy wypełnić elektroniczny formularz i dostarczyć ze szkoły podstawowej oceny z pierwszego semestru z klasy szóstej. Później prowadzimy rozmowy rekrutacyjne z uczniem i rodzicami. Następnie analizujemy wyniki z końca roku szkolnego w klasie szóstej oraz wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. O tym wszystkim, szczegółowo można przeczytać na naszych stronach internetowych (www.gimnazjumwmarkach.pl lub www.liceumwmakrach.pl).

  1. Trudno się do Was dostać?

Jak do nieba, do którego prowadzi wąska ścieżka i mało jest takich, co chcą nią iść (śmiech).

  1. Jak wyniki Waszego gimnazjum wyglądają w powiecie i województwie?

Całkiem nieźle. Bardzo dobrze wypadamy na tle naszego Powiatu i Województwa. Jesteśmy w czołówce. Jednak to nie jest najistotniejsze. Ważne jest dla nas jak sobie dzieciaki radzą po gimnazjum w nowych licealnych szkołach. Mamy z nimi kontakt, mówią nam o tym i wskakują co należałoby poprawić. Więc ich słuchamy, zbieramy opinie i wprowadzamy te sugestie w życie.

 

 

Odpytany został Dyrektor- ks. dr Marcin A. Różański CSMA

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej gimnazjum: http://gimnazjumwmarkach.pl/

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<