Aktualności

Sezon na grypę – jak się przed nią ustrzec?

Sezon na grypę – jak się przed nią ustrzec?

4 listopada, 2015 0 komentarzy

Sezon na infekcje rozpoczął się na dobre. Największe ryzyko zachorowania na grypę przypada na ziemne miesiące pomiędzy październikiem a marcem. Z tego względu warto rozważyć dodatkowe szczepienie przeciw grypie.

Grypa to choroba, która ma zazwyczaj dość łagodny przebieg, jednak może być niebezpieczna i nieść za sobą poważne, a nawet trwałe powikłania dotyczące dróg oddechowych, serca oraz układu nerwowego. Przed grypą można się jednak zabezpieczyć. – Istnieje wiele szczepów tego wirusa i stale powstają jego nowe odmiany, dlatego, chcąc być uodpornionym, należy „doszczepiać” się corocznie, opracowanymi specjalnie na dany sezon preparatami – mówi dr Grzegorz Wasążnik z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL. Kto przede wszystkim powinien szczepić się każdego roku?

Fot. Fotolia.pl

Dla kogo dodatkowe szczepienie?

Szczepienie przeciw grypie zalecane jest każdemu, ale istnieją grupy pacjentów, u których ochrona przed tą chorobą jest wyjątkowo ważna. Wśród nich znajdują się dzieci do 5 roku życia (szczepienie można wykonywać już po 6 miesiącu życia), osoby powyżej 55 lat, osoby mające bliski i częsty kontakt z małymi dziećmi, a także ludzie w podeszłym wieku oraz osoby przebywające w domach opieki. Do grupy, która powinna również szczególnie zabezpieczać się przed grypą, należą dzieci i dorośli z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby układu krążenia, oddechowego, nerwowego oraz serca, nerek, wątroby, a także osoby z obniżoną odpornością i cukrzycą. W przypadku dzieci z wadami serca, kobiet spodziewających się dzieci oraz planujących ciążę również warto pomyśleć o dodatkowej ochronie przed grypą.

Zapobiegać, a nie leczyć

Szczepienie przeciwko grypie jest bezpieczne i zazwyczaj dobrze tolerowane, a odczyny poszczepienne występują rzadko i przebiegają zazwyczaj łagodnie. Dlatego wszyscy chcący uniknąć grypy i jej powikłań, zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka, powinny po konsultacji u swojego lekarza poddać się szczepieniu – przekonuje dr Wasążnik. Grypa wywoływana jest przez różne szczepy wirusa, które mogą zmieniać się każdego roku. Dlatego na każdy sezon rekomendowane są inne szczepionki. Nie warto więc zwlekać i narażać się na jesienno-zimowe infekcje.

 

Powszechnie znana prawda mówi, że profilaktyka jest najlepszą metodą dbania o zdrowia i ciężko się z tym nie zgodzić. Jesienią powinniśmy szczególnie zabezpieczyć się przed grypą, ponieważ wiąże się ona z ryzykiem powikłań, które mogą okazać się niebezpieczne dla organizmu.

 

MEDINTEL – tutaj dbamy o Twoje zdrowie!

www.medintel.com.pl 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<