Aktualności

VII EFG- relacja

VII EFG- relacja

27 października, 2014 0 komentarzy

Kilkadziesiąt spotkań i dyskusji, sesje plenarne, panele dyskusyjne, salony branżowe, blisko 2500 zarejestrowanych uczestników, wiele spotkań biznesowych typu B2B i niezliczona ilość nawiązanych rozmów o współpracy, wymiana doświadczeń, nowo zawarte znajomości.

W takiej atmosferze przebiegały dwa dni VII Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2014.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Forum była szeroko pojęta energetyka i odnawialne źródła energii. Mieliśmy okazję poznać różne opinie na temat wpływu innowacyjnych rozwiązań energetycznych na budownictwo oraz inwestycje w odnawialne źródła energii w kontekście aktualnych regulacji prawnych. Dyskusje toczyły się również wokół bezpieczeństwa energetycznego oraz mobilności elektrycznej (Smart City). Dialog prowadzony był z udziałem wielu autorytetów z branży energetycznej nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Swoją obecnością VII EFG uświetnili m.in.: Olgierd Dziekoński, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta oraz Ruta Baltause, Członek Generalnej Dyrekcji Komisji Europejskiej ds. Energii – odnawialnych źródeł energii i biopaliw. Ożywiona dyskusja dowiodła, że problematyka odnawialnych źródeł energii i bezpieczeństwa energetycznego jest tematem bardzo aktualnym.

                       

VII Europejskie Forum Gospodarcze tradycyjnie już było okazją do spotkania wielu znamienitych osobowości ze świata gospodarki. EFG zostało oficjalnie zainaugurowane przez Marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia. Swój wykład wygłosił też prof. Witold Orłowski, który wypowiedział się na bardzo aktualny obecnie temat – „Jak sytuacja na Ukrainie wpływa na perspektywy polskiej i europejskiej gospodarki?”. Wykład kończący Forum wygłosił zaś prof. Dariusz Rosati, który skupił się na zaprezentowaniu podsumowania dotyczącego gospodarki Polski i Europy. Tegoroczne Forum było prowadzone przez znanego eksperta gospodarczego, ekonomistę Marka Zubera.

Organizator Forum – Departament ds. Przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, w części merytorycznej spotkania skupił się na branżach, które mają priorytetowe znaczenie dla województwa łódzkiego według Regionalnej Strategii Innowacji LORIS 2030, do których zalicza się między innymi innowacyjne włókiennictwo i przemysł mody; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; medycyna; farmacja; kosmetyki; BPO oraz IT/ICT. Tych specjalizacji dotyczyły salony branżowe, cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników Forum.

Bardzo ważnym elementem VII EFG były również spotkania z udziałem delegacji zagranicznych, przedstawicieli biznesu i instytucji około biznesowych m.in. z Bułgarii, Białorusi, Chorwacji, Mołdawii, Macedonii i ZEA. Głos na Forum zabrał też dr Manfred Kircher, przewodniczący organów doradczych CLIB2021 i KADIB oraz Andrew Grill, niekwestionowany autorytet w dziedzinie biznesu społecznościowego i sieci społecznościowych na świecie.

W trakcie Forum pojawił się nowy nurt, a mianowicie „Łódzkie Promuje Start upy”, którego osiową tematyką było zaprezentowanie szans dla startujących i prosperujących przedsiębiorców m.in. na pozyskanie kapitału na rozwój oraz rozpoczęcie ekspansji międzynarodowej. W tej części drogę swojej kariery zawodowej zaprezentował m.in. Marek Borzestowski, założyciel pierwszego w Polsce portalu internetowego Wirtualna Polska.

              

Wydarzeniem zamykającym pierwszy dzień Forum była uroczysta Gala VII EFG, tradycyjnie już połączona z wręczeniem Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego. W tym roku laureatami XI edycji NGWŁ zostali:

  • Master Pharm Polska Sp. z o. o. – Łódź w kategorii Mikro Przedsiębiorstwo

  • BRITISH CENTRE B. Ziemniewicz, M. Mikuś Spółka jawna w kategorii Małe Przedsiębiorstwo

  • Constantia Teich Poland Sp. z o. o. – RogowiecorazPabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA S.A. – Pabianicew kategorii Średnie Przedsiębiorstwo

  • PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Bełchatów w kategorii Duże Przedsiębiorstwo

  • Gospodarstwo Rolne Państwa Jadwigi i Grzegorza Kurp położone w miejscowości Ciołki, gm. Brąszewice w kategoriiRodzinne Gospodarstwo Rolne

  • Ośrodek Hodowli Zarodowej DĘBOŁĘKA Sp. z o. o. – Dębołęka w kategorii Przedsiębiorstwo Rolne

  • Izodom 2000 Polska Sp. z o. o. – Zduńska Wola w kategorii Innowacyjność.

Podczas Gali dodatkowo przyznano Nagrody Specjalne Województwa Łódzkiego dla: Fundacji Studiów Europejskich – Instytutu Europejskiego – Łódź oraz MakoLab S.A. – Łódź.

Podczas Gali uczczony został również bardzo ważny jubileusz dla Województwa Łódzkiego, które w tym roku obchodzi 95 – lecie swojego istnienia.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<