Aktualności

Jak wyglądać na rozmowie o pracę? – Kilka praktycznych wskazówek

Jak wyglądać na rozmowie o pracę? – Kilka praktycznych wskazówek

28 września, 2017 0 komentarzy

To, że na rozmowę kwalifikacyjną należy pójść przygotowanym chyba wie każdy. Ale nawet najlepsze przygotowanie merytoryczne nie pomoże jeśli zawiedzie Twój wizerunek. Jak więc przygotować się na taką okoliczność? Jak się ubrać i czego lepiej unikać? Podpowiadamy.

Dopasuj się do pracodawcy

Wiedząc gdzie idziesz na rozmowę masz czas na rozeznanie się jak bardzo formalnie i elegancko powinnaś się ubrać. Inaczej ubierzesz się na rozmowę o pracę do krajowego banku, w którym na pewno obowiązuje ścisły dress code, a inaczej ubiegając się o stanowisko do agencji marketingowej. Do pierwszego miejsca wybierz np. elegancki garnitur lub spódnicę do kolan i jasną koszulę z kołnierzykiem. Ważne aby ciuchy były dokładnie wyprasowane i czyste. Dodatki dobierz delikatne i nienachalne – np. lekki łańcuszek na szyję i drobne kolczyki. Jeśli aplikujesz na mniej formalne stanowisko możesz trochę spuścić z tonu, ale wciąż postaraj się być elegancka. Ciemne spodnie plus elegancka koszula to zawsze dobry zestaw.

Pamiętaj też o odpowiednim obuwiu.Przychodzenie na rozmowę o pracę w tenisówkach to raczej średni pomysł. Unikaj też zbyt dużych dekoltów, krzykliwych kolorów, wzorów czy nadmiernej ilości dodatków. Ma być prosto i schludnie.

Makijaż i perfumy

Z makijażem lepiej nie przesadzać. Delikatny, lekko podkreślający urodę make-up to najlepsze rozwiązanie. Jeśli uwielbiasz mocne szminki to podaruj sobie dramatyczny makijaż oczu. Jeśli z kolei postawiłaś na mocny eyeliner to nie dodawaj już krwistoczerwonej szminki. Wszystko powinno być użyte z umiarem i smakiem. Podobnie w kwestii fryzury – tapirowane koszmarki pozostaw na piątkowe imprezy – na rozmowę o pracę przyjdź w skromnie zaczesanych włosach lub np. z delikatnie pofalowanymi włosami. Zadbaj też o dłonie i paznokcie, tak abyś na rozmowie nie musiała ich nerwowo chować i się dodatkowo stresować ich wyglądem. Nie przesadź też z nadmiarem zapachowych kosmetyków – lekko skropione nadgarstki i szyja odpowiednimi perfumami w zupełności wystarczą.

Unikaj tanich, mocno alkoholowych zapachów, postaw na sprawdzony zapach jak np. Giorgio Armani Si, który nie bez powodu jest nazywany zapachem sukcesu. Tak przygotowana będziesz czuła się pewnie i kobieco.

Gestykulacja i ton głosu

Panuj nad nerwami. Nadmierna gestykulacja, roztrzęsiony głos, unikanie kontaktu wzrokowego – z takim zachowaniem pracy nie zdobędziesz. Przerób w głowie kilka scenariuszy rozmowy, dobrze się przygotuj, ćwicz przed lustrem, odegraj scenki z partnerem lub bliską przyjaciółką – zrób wszystko co potrzebne aby nie zawieźć potencjalnego pracodawcy i siebie na rozmowie. Przerób wszystkie najgorsze scenariusze i przygotuj się na nie – nic Cię wtedy nie zaskoczy. Na rozmowie musisz być pewna siebie i stonowana, patrz w oczy rozmówcy i unikaj nerwowych ruchów. Dzień przed rozmową odpowiednio się wycisz, spędź miłe popołudnie, a rano wstań wcześnie z naładowanymi bateriami, zjedz porządne śniadanie i ruszaj na podbój.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<