Aktualności

Dlaczego warto zatrudniać seniorów?

Dlaczego warto zatrudniać seniorów?

24 września, 2017 0 komentarzy

Coraz większą grupę osób biorących udział w rekrutacjach stanowią seniorzy. Niestety, ale stosunek zatrudniających do pracowników powyżej 50. roku życia jest bardzo negatywny. Jako powód takiego stanowiska najczęściej podaje się takie argumenty jak to, że starsi pracują wolniej, rzadko są otwarci na nowe technologie i zdecydowanie częściej chorują niż ich młodsi odpowiednicy. Niewielu z pracodawców zdaje sobie sprawę, że seniorzy mogą być dla ich firm bardzo cenni.

Niedrogie chorobowe

Wśród największych obaw dotyczących zatrudniania osób 50+ wymienia się częste choroby. Nie do końca musi być to prawdą. Choroby przewlekłe zależą w dużej mierze od kondycji pracownika. Niemniej jednak, bez względu na stan zdrowia (którego pracodawca nie jest w stanie do końca przewidzieć) nie należy się obawiać zwolnień lekarskich. Obecnie każda firma płaci przez 33 dni urlopu chorobowego pracownika. Po tym czasie zobowiązania finansowe przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku seniorów wygląda to nieco inaczej. Pracodawca jest zobowiązany pokrywać koszty tylko przez 14 dni!

Seniorzy to przede wszystkim doświadczenie

Wiele agencji pracy, np. https://www.gppeople.pl pomaga seniorom znaleźć zatrudnienie. Dlaczego? Wynika to głównie z tego, że osoby powyżej 50. roku życia są cennym narybkiem dla firm. Decyduje o tym ich bogate doświadczenie. Seniorzy mogą pochwalić się kilkudziesięcioletnim stażem pracy, bardzo często na różnego rodzaju stanowiskach, przez co stanowią np. świetnych kierowników działu. Ich wiedza i doświadczenie mogą się sprawdzić też w dopiero co rozwijających się firmach, gdzie seniorzy bardzo często pełnią rolę mentorów dla młodszych pracowników, który rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Nie zawsze na cały etat

Do zalet zatrudniania seniorów powyżej 50. roku życia bez wątpienia można zaliczyć też to, że osoby w tym wieku chętnie pracują na zastępstwo lub na niepełen etat. Podyktowane jest to głównie tym, że większość z nich chce po prostu bezpiecznie dotrzeć do wieku emerytalnego lub ma pewne ograniczenia związane ze stanem zdrowia. Dodatkowo część seniorów, zwłaszcza kobiety, mają też inne zobowiązania, np. opiekuje się wnuczętami lub pomaga dzieciom w prowadzeniu domu. Praca na pół etatu pozwala im nie tylko oderwać się od codziennych obowiązków, ale przede wszystkim zarobić na utrzymanie.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<