Aktualności

Franz, Olo i Gross na Off Plus Camera

Franz, Olo i Gross na Off Plus Camera

30 marca, 2014 0 komentarzy

„Psy” Władysława Pasikowskiego wracają na duży ekran. Na uroczystą premierę zrekonstruowanego cyfrowo obrazu Off Plus Camera zaprasza już 9 maja. Film razem z publicznością zobaczą jego twórcy.

Psy (1992) to jedno z największych zaskoczeń i wydarzeń lat 90 – film kontrowersyjny, obsypany nagrodami ( laureat Złotej Kaczki na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych), a jednocześnie oskarżany o nadmierną ¬¬brutalność, wulgarny język i szarganie świętości. Władysław Pasikowski (reżyser i scenarzysta) połączył schematy amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami. Widownia zmęczona martyrologią i „styropianem”, w granym przez Bogusława Lindę twardzielu z zasadami, zobaczyła mocnego człowieka na trudne czasy. Świat byłych ubeków nie robiłby takiego wrażenia, gdyby nie brawurowe role Marka Kondrata (Olo Żwirski), Janusza Gajosa (Gross „Siwy”) i Cezarego Pazury (Nowy).

Pokazy zrekonstruowanych filmów ramach KinoRP odbywają się podczas Off Plus Camera od dwóch lat. Festiwalowa publiczność widziała już „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy i „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego.  Projekt to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są: Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, oraz firmy technologiczne: BTI Studios, Chimney, DI Factory, DubbFilm, Fixafilm, Orka Film, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, reKINO, Soundplace, Strefa Dźwięku, Studio Filmowe TPS. Projekt honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Do zobaczenia w Krakowie od 2 do 11 maja. Więcej informacji o festiwalowym programie i karnetach można znaleźć na www.offpluscamera.com

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<