Aktualności

Relacja ze spotkania Klubu Kobiet – marzec 2009

3 grudnia, 2009 0 komentarzy

8 marca, w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego, odbyło się uroczyste inauguracyjne spotkanie Klubu Kobiet „Menedżer na obcasach”. Klubowiczki po raz pierwszy miały okazję poznać się, porozmawiać, wymienić doświadczenia i nawiązać kontakty.

Uroczystość otworzyły Panie Agnieszka Tobota, pomysłodawczyni platformy kobietasukcesu.eced.pl i Sylwia Hałas Dej, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Akademii Leona Koźmińskiego, współorganizatora spotkania.

Prelekcje Joanny Malinowskiej Parzydło, Lidii Czarkowskiej i Roberta Kroola uświetniły ten nietypowy Dzień Kobiet. Tematem przewodnim były kobiece cechy osobowości i różnice w stosunku do mężczyzn, które przyczyniają się do sukcesu i determinują kobiety do działania.

Zdaniem Joanny Malinowskiej Parzydło kobiety powinny wykorzystywać swoje cechy osobowe, a szanse na odniesienie sukcesu zawodowego zwiększają przede wszystkim trening cierpliwości, unikanie sprzeczek, planowanie pracy, znajomość własnych motywacji a także radzenie sobie z krytyką i pielęgnowanie optymizmu. W drodze do sukcesu ważne jest też permanentne uczenie się i to nie tylko w dziedzinie, którą się zajmujemy.

O emocjach towarzyszących naszym działaniom podejmowanym w życiu prywatnym i zawodowym, gniewie, lęku, frustracji, smutku, szczęściu i satysfakcji opowiadała dr Lidia Czarkowska.

Podczas przerw przy kawie i przekąskach Panie chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania kobiet w świecie biznesu, zajmowania przez nie wysokich stanowisk w firmach oraz problemów z tym związanych. Poruszano także kwestie coraz liczniej pojawiających się przedsięwzięć skierowanych do kobiet przedsiębiorczych, dążących do sukcesu.

Wśród zebranych Pań rozlosowano zestawy kosmetyków, a na wszystkie uczestniczki czekała niespodzianka w postaci książki autorstwa Roberta Kroola pt.: „Wolni i zniewoleni. Refleksje o mistycznej sztuce upadków i wzlotów”. Sam autor wyznaje: „Książkę tę napisałem głównie pod kątem czytelniczek. Od wielu lat 30-40% mojej klienteli to Panie na najwyższych stanowiskach, osoby obdarzone szczególnym talentem, rzadko spotykaną inteligencją. Kobiety o takich uwarunkowaniach, mają tak samo ciężko jak mężczyźni, gdyż żyjemy w społeczeństwie postkomunistycznym – czy to widzimy, czy też nie – gdzie równa się najchętniej w dół i podcina skrzydła wyrywającym się do przodu. Jeśli nie da się tego zrobić fizycznie, czyni się to drogą poniżania, krytyki, dewaluacji inteligencji i talentu, zjawisk osobliwych, na rzecz tradycji iście „dziadowskich” i przeciętniactwa. Chciałem podczas spotkania wskazać właśnie te ukryte lub skrzętnie zawoalowane w dobre rady, tradycje szarzyzny i dziadowania. Nazywam je dziedzictwem kultury biedy.” Robert Krool zapytany, czy nie jest tak, że kobiety coraz częściej muszą udowadniać światu, że są w stanie pracować równie dobrze jak mężczyźni, odpowiedział: „Mam nieodparte wrażenie, że takie hasło-przekonanie – podobnie jak inne znane zjawiska/trendy z mody dla Pań – wmówili im sami mężczyźni. Trąci mi to retoryką patriarchalną, by nie rzec erotyką…”

Na sali, podczas spotkania siedziało kilka znanych mi osobiście top menedżerek i nie wiem, czy one są takiego zdania. Inteligentna i utalentowana kobieta, ma równie ciężko z otoczeniem, co facet. Przecież przeciętne umysły potępiają wszystko, co je przerasta – nadmieniałem to chyba ze cztery razy podczas wykładu. Panie zupełnie zwyczajnie, przejawiają czasem przejaskrawione ambicje (i to jest śmieszne albo wesołe) konkurowania z każdym. Wiadomym jest, że kobiety pomiędzy sobą potrafią być bardziej okrutne i konkurujące niż mężczyźni w swej społeczności. Z drugiej strony, widzę że kobiety częściej przejawiają odpowiedzialność za losy zespołu, organizacji, firmy niż przedstawiciele mojej płci. Być może stąd bierze się to „niby pocieszająco-narzekające” stwierdzenie ukryte w wyżej zadanym pytaniu. Po za tym, jeśli ktoś chce w to wierzyć, to jak mawiał Sokrates, zwyczajnie: stanie się to jego rzeczywistością. Pytanie do Pań czytających ten tekst, czy naprawdę tego chcecie?

Na kolejne spotkanie Klubu Kobiet „Menedżer na obcasach” zapraszamy w czerwcu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<