Co decyduje o podjęciu decyzji o przejściu od pracy etatowej do prowadzenia własnej firmy?
Myślę, że przede wszystkim chęć realizacji własnych pasji, niezależność, wyższe dochody, zmęczenie pracą etatową, a niekiedy konieczność.
Wiele osób twierdzi, że prowadzenie własnej działalności jest dużo trudniejsze niż praca na etacie, wymaga wielu wyrzeczeń.
Nie jest to prawdą. Jak każda praca wymaga zaangażowania, niekiedy faktycznie większego zwłaszcza na początku. Jest duża odpowiedzialność za siebie i za ludzi których zatrudniamy. Niestety na własnej działalności nie mamy zapewnionych stałych dochodów tak jak to jest na etacie. Wszystko zależy od wielkości inwestycji, nakładów finansowych poniesionych na jej rozpoczęcie.
Jak się ma do tego stabilność finansowa?
Stabilność finansowa jest uzależniona od biznes planu, który przygotowaliśmy przed rozpoczęciem działalności. Powinniśmy mieć zapewnione dochody na pół roku do przodu. Dużo zależy od tego w jaką branżę wchodzimy i kiedy. Mam na myśli sezonowość danej branży.
Jakie umiejętności czy też cechy charakteru są pomocne w prowadzeniu firmy? Bo chyba nie każdy ma do tego predyspozycje?
Rzeczywiście potrzebne są wytrwałość, cierpliwość, zorientowanie na cel, samoświadomość, odporność na zmianę, optymizm, empatia, a ponadto pewność siebie, pasja, otwartość na nowe i kreatywność.
Na jakim etapie życia zawodowego Pani podjęła decyzję o przejściu na tzw. swoje? Co zadecydowało o podjęciu tej decyzji?
Tę decyzję podjęłam po 12 latach pracy etatowej. A zdecydowało o tym wypalenie zawodowe oraz chęć dalszego rozwoju i zmiany profilu działalności.
Czy właściciel firmy może pozwolić sobie na odpoczynek? Czy wystarczy pracować przez 8 godzin dziennie, a po powrocie do domu nie myśleć o pracy?
Oczywiście że trzeba odpoczywać, ale na pewno nie na początku rozwijania działalności. Urlop powinniśmy wkalkulować w koszty prowadzenia działalności. Nie ma natomiast reguły czy powinniśmy pracować 8 czy 12 godzin dziennie. Myślę, że to sytuacja na nas wymusza czas pracy. Nieraz trzeba pracować zdecydowanie dłużej niż na etacie.
Co może Pani poradzić kobietom, które wahają się przed odejściem z korporacji, przed rezygnacją z etatu?
Na początek trzeba mieć dobry pomysł i biznes plan oraz posiadać zabezpieczenie finansowe na pół roku do przodu. Następnie należy wybrać odpowiedni moment na odejście i nigdy nie podejmować decyzji emocjonalnie.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Katarzyna Supranowicz
Małgorzata Kwiecień – Trener konsultant z wieloletnim doświadczeniem w pracy dla biznesu. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji w organizacji, obsłudze klienta i rozwoju osobistym. W 1999 roku została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie jako „Menedżer szkoleń 1999”. Jest współtwórcą programu pt. Czy mogę mieć więcej czasu? dla Programu 2 TVP, z udziałem Joanny Brodzik. Jest autorką artykułów z zakresu zarządzania w Gazecie Prawnej. Przeszkoliła ponad 3000 tysiące osób z branży finansowej, ubezpieczeniowej, przemysłowej, farmaceutycznej, usługowej i teleinformatycznej. Pracowała dla takich firm jak: Telekomunikacja Polska, Telewizja Polska S.A., Bank PKO BP, Commercial Union, Era, Ikea i inne. Jest absolwentką Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie – program MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego, 3 – letnie szkolenie w zakresie oddziaływań poznawczo – behawioralnych w Oxford Cognitive Therapy Centre, posiada certyfikaty w zakresie Neuro – Lingwistycznego Programowania w biznesie – Master Practitioner.