Aktualności

Wywiad z Prezesem Warszawskiej Izby Przedsiębiorców Waldemarem Piórkiem

Wywiad z Prezesem Warszawskiej Izby Przedsiębiorców Waldemarem Piórkiem

15 lipca, 2013 0 komentarzy

26 października w Warszawie odbędzie się 16. edycja konkursu Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorców. Zapraszamy do wywiadu z Prezesem Warszawskiej Izby Przedsiębiorców Waldemarem Piórkiem.

W tym roku odbędzie się XVI edycja konkursu Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorstw. Proszę powiedzieć czym ta edycja będzie się różniła od poprzednich?

W tym roku pozyskaliśmy wielu nowych partnerów medialnych. Jednym z nich jest m.in. serwis managernaobcasach.pl. Zupełną nowością jest głosowanie przez internautów na ulubione firmy na portalu Świetna Firma (swietnafirma.pl). 15 firm, które uzyskały największą liczbę głosów otrzymało oficjalne nominacje do konkurs. W tej chwili trwa głosowanie na Wiktorię Internautów, którą otrzyma firma, na którą zagłosowało najwięcej jej klientów i kontrahentów. Planujemy uruchomić podobnego typu działania w zakresie wyboru nominowanych podmiotów również z innymi portalami.

Co skłoniło Pana do tego, aby takie przedsięwzięcie zorganizować?

Przede wszystkim to , że wśród licznych konkursów brakowało konkursu o  jasnych, przejrzystych zasadach, a ten takie ma. Z początku skupiliśmy się na firmach z Warszawy, by następnie zaprosić firmy z Mazowsza. Gdy już nabyliśmy praktykę  organizacyjną dotarliśmy do firm w całej Polsce.

Jaka idea przyświeca konkursowi Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorców?

Główną ideą przyświecającą konkursowi jest upowszechnianie zasad etyki w biznesie i rzetelnego wykonywania działalności gospodarczej, a także wspieranie przedsiębiorczości  i inicjatyw gospodarczych.

Jak konkurs ewaluował na przestrzeni lat?

Konkurs o WIKTORIĘ jest kontynuatorem lokalnego plebiscytu „Warszawskiego Znaku Jakości” i „Mazowieckiego Znaku Jakości”. Przez 13 lat nagradzano najlepsze firmy z Warszawy i Mazowsza – od małych pojedynczych sklepów, po duże koncerny. W 2011 roku konkurs stał się plebiscytem ogólnopolskim i przyjął nazwę Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorców. Przez te wszystkie lata konkurs ewaluował. Na początku miał być dedykowany jedynie firmom warszawskim, potem startowały w nim również firmy z całego Mazowsza, a od trzech lat uczestniczą podmioty z całej Polski.

Do czego przedsiębiorcom może być potrzebny Państwa Znak Jakości?

Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorców skutecznie promuje najlepsze firmy zajmujące się handlem, produkcją i usługami. Jest symbolem jakości, rzetelności i wiarygodności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wśród najważniejszych korzyści wynikających z uzyskania nagrody Wiktorii Znaku Jakości Przedsiębiorców wyróżnić możemy przede wszystkim potwierdzenie wiarygodności finansowej firmy, zwiększenie prestiżu, zaufania partnerów i klientów, budowanie pozytywnego wizerunku firmy i jej renomy, możliwość efektywniejszego pozyskiwania nowych klientów i kontrahentów, potwierdzenie właściwego, rzetelnego zarządzania firmą oraz wysoką jakość oferowanych przez nią produktów i usług, a także wzmocnienie pozycji firmy na rynku.

Nasi laureaci wielokrotnie potwierdzali, że udział w konkursie pozwolił im także na rozwinięcie skrzydeł i otwarcie się na dodatkowe rynki.

Jakie elementy wpływają na to, aby nominowana firma została laureatem konkursu?

Wszystkie firmy podlegają jednakowej ocenie na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, oceniane są pod kątem swoich obowiązków finansowych względem państwa – czy nie zalegają z płatnościami do ZUS i US oraz czy mają pozytywną opinię bankową. Po drugie, czy posiadają udokumentowane dobre relacje ze swoimi partnerami, zdobyte certyfikaty i nagrody. I wreszcie po trzecie czy ,,mają serce”, czy udzielają się charytatywnie i czy integrują społeczność lokalną w miejscu prowadzenia swojej działalności.

Konkurs rozpoczyna się od wskazania nominowanych firm. Prawo do nominacji posiadają: organizator konkursu, samorząd terytorialny, samorząd gospodarczy oraz Ambasadorzy Marki. Po wyznaczeniu konkretnych podmiotów, firmy zostają powiadomione o nominacjach, a te które zgodzą się wziąć udział w konkursie poproszone są o złożenie odpowiednich dokumentów. Na ich podstawie Kapituła  Konkursu wyłoni laureatów w 15. kategoriach.

Nominowana firma, która wyraziła chęć udziału w plebiscycie, w pierwszej kolejności powinna przesłać do siedziby Kapituły Konkursu tzw. formularz zgłoszenia. Kolejnym i zarazem najważniejszym etapem plebiscytu jest przygotowanie Zeszytu Konkursowego. Ostateczny termin jego przesłania do siedziby Kapituły Konkursu to 10 lipca 2013 r. W wyjątkowych przypadkach, na szczególną prośbę ze strony firm, jesteśmy w stanie przedłużyć ten termin.

Jakie nagrody otrzymuje laureat? Jakie znaczenie może mieć dla firmy posiadanie statuetki Wiktorii?

Oprócz statuetki laureat otrzymuje godło promocyjne WIKTORII, którym może posługiwać się dożywotnio z podaniem daty jego otrzymania. Wszyscy uczestnicy projektu mają również możliwość uzyskania Zaświadczenia Wiarygodności Finansowej przyznawanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

Spośród ilu nominowanych w tym roku firm będą wyłaniani laureaci konkursu?

W tym roku organizator oraz starostowie nominowali blisko 500 firm. Spośród nich zostaną wyłonieni laureaci w 15 kategoriach konkursowych.

Jakie branże dominują w  tegorocznym konkursie?

W tym roku zauważyliśmy dużo zgłoszeń ze strony firm z branż: medycyna i zdrowie, budownictwo i usługi developerskie oraz usługi dla firm i ludności.

Czy może Pan opowiedzieć o planach na przyszłość?

Wszystkich planów nie mogę zdradzać, bo konkurencja nie śpi, ale mogę potwierdzić, że  jednym z pomysłów jest wręczanie podczas gali dodatkowych nagród WIKTORII od przedsiębiorców dla osób i instytucji, które wspierają w Polsce przedsiębiorczość.

Moim największym marzeniem jest to, aby każdy przedsiębiorca w Polsce działał zgodnie z etyką biznesową, chciał podnosić swoje kompetencje i rozwijać się. Temu ma służyć także godło promocyjne Wiktoria Znak jakości Przedsiębiorców, jako znak rozpoznawczy firm, które etycznie i rzetelnie podchodzą do swojego biznesu.

Waldemar Piórek waldemar-piorek– Przewodniczący Kapituły Konkursu, Prezes Warszawskiej Izby Przedsiębiorców – Przedsiębiorca. Współtwórca samorządu gospodarczego Warszawy. Przez wiele lat związany z Warszawską Izbą Handlu Detalicznego i Usług. W 2007 roku doprowadził do połączenia się lokalnych organizacji i stanął na czele Warszawskiej Izby Przedsiębiorców. W swojej działalności dużą wagę przywiązuje do realizacji przedsięwzięć związanych z niesieniem wszechstronnej pomocy warszawskim przedsiębiorcom w organizacji biznesu i szkoleniu kadry. Honorowy Ambasador Kongresów Polskich. Za swoją działalność społeczną odznaczony medalem ,,Zasłużony dla m.st. Warszawy”, medalem im. Franciszka Jordana oraz innymi wysokimi odznaczeniami państwowymi. Pomysłodawca konkursu ,,Warszawa od Kuchni” dla stołecznej gastronomii oraz ASÓW – Rankingu Instytucji Finansowych. Autor i organizator największego stołecznego plebiscytu gospodarczego WIKTORIA – Warszawskiego i Mazowieckiego Znaku Jakości, który przekształcił się w 2011 roku w plebiscyt ogólnopolski pod nazwą WIKTORIA Znak Jakości Przedsiębiorców. Specjalista w dziedzinie ,,inteligencji finansowej i emocjonalnej”. Społecznik i przyjaciel ludzi.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<