Nieswoiste zapalenia jelit to nie tylko zwykłe choroby układu pokarmowego. Jeśli nie zostaną rozpoznane na czas, nie będą leczone lub będą leczone niewłaściwie, mogą wywołać poważne komplikacje! Czym są nieswoiste zapalenia jelit? Jakie są ich przyczyny? Jakie mogą rodzić powikłania?
Czym są nieswoiste zapalenia jelit?
Nieswoiste zapalenia jelit (NZJ) to zespół różnych chorób autoimmunologicznych. Wszystkie schorzenia z tej grupy cechuje przewlekłość oraz objawy w postaci dokuczliwych biegunek. Wśród chorób NZJ można wymienić m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), mikroskopowe zapalenie jelita czy chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChL-C).
Biegunki podczas chorób z grupy NZJ są zawsze bardzo wyczerpujące dla organizmu. Występują bardzo często (nawet kilkanaście razy dziennie) i bardzo długo się utrzymują. W kale często pojawia się też śluz i krew (więcej na ten temat: www.lactoral.pl).
Szacuje się, że na NZJ w naszym kraju cierpi ponad 50 000 osób, a większość z nich jest w wieku produkcyjnym. Choroby te utrudniają lub nawet całkowicie uniemożliwiają naukę oraz późniejszą aktywność zawodową.
Jakie są przyczyny nieswoistych zapaleń jelit?
Dzisiejsza medycyna nie jest w stanie ustalić konkretnej przyczyny NZJ. Wiadomo jedynie, że są to choroby autoimmunologiczne – czyli są reakcją obronną organizmu na bodźce, które przy właściwie funkcjonującym układzie odpornościowym nie wywołują żadnych jego działań.
Leczenie NZJ nie polega zatem na usuwaniu przyczyny chorób, lecz na kontroli ich przebiegu. Celem jest otrzymanie stanu remisji i utrzymanie go jak najdłużej. Terapię wspiera się poprzez odbudowywanie i ochronę właściwej mikroflory jelitowej.
Jakie powikłania wiążą się z nieswoistymi zapaleniami jelit?
Jako że NZJ to grupa różnych chorób, powikłania mogą różnić się w zależności od konkretnego schorzenia. Najczęściej występującymi komplikacjami po NZJ są: ropnie, różnego rodzaju przetoki, toksyczne rozdęcie okrężnicy, perforacja jelita. Choroby te zwiększają też prawdopodobieństwo raka okrężnicy!
Co więcej, mogą pojawić się także powikłania pozajelitowe. W głównej mierze dotyczą one stawów, skóry, oczu, wątroby oraz dróg żółciowych.